Dlaczego warto zlecić rozliczenie PIT księgowej?

Co roku każdy dorosły obywatel wykazujący dochód zobowiązany jest w okresie podatkowym do rozliczenia swojego PIT-u (dotyczy to zarówno legalnie zatrudnionych jednostek indywidualnych, jak i przedsiębiorców). Jest to dokument zawierający informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w minionym roku, generowany przez pracodawców i wydawany każdemu pracownikowi. Na podstawie wszystkich danych ujętych w otrzymanym zaświadczeniu należy dokonać rozliczenia rocznego dochodu i dostarczyć je w odpowiednim czasie Urzędowi Skarbowemu.

Wprawdzie w Internecie znaleźć można wiele ogólnodostępnych programów komputerowych – zarówno darmowych, jak i płatnych, umożliwiających samodzielne przeprowadzenie rozliczenia krok po kroku, natomiast zdecydowanie się na tego typu formę bywa bardzo ryzykowne. Osobie nie mającej nigdy styczności z jakimikolwiek obliczeniami, a tym bardziej nie posiadającej wiedzy z zakresu rachunkowości oraz takiej, która nie czuje się na siłach, by podjąć się rozliczenia – nie zaleca się działania w tym zakresie na własną rękę. Za każdy znaleziony błąd przez pracownika Organu Skarbowego może zostać nałożona na podatnika wysoka kara. W tym temacie istnieją surowe wytyczne, których trzeba przestrzegać. Rozliczenie PIT-u jest więc bardzo ważną sprawą i należy podejść do niej odpowiedzialnie.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jest znalezienie kompetentnej osoby, której zdecydujemy się powierzyć nasz PIT w celu prawidłowego sporządzenia zeznania podatkowego. Najrozsądniejszym byłoby prześwietlenie rynku pod kątem ilości biur rachunkowych w naszym miejscu zamieszkania. Dzięki przeanalizowaniu dostępnych firm w okolicy można na podstawie opinii wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania. Samodzielnie prowadząca działalność księgowa może okazać się równie trafnym wyborem. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór księgowego z polecenia. Ważne jest, by dokumenty niezbędne do sporządzenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) złożyć do rąk doświadczonej osoby, dysponującej odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki skorzystaniu z usług profesjonalnego księgowego nie powinniśmy martwić się o jakiekolwiek pomyłki z jego strony, ponieważ każdy szanujący swoją profesję księgowy na bieżąco aktualizuje zgromadzoną dotychczas wiedzę, a co za tym idzie – nie da nabrać się na szereg czyhających kruczków prawnych. Zaletą zlecenia rozliczenia PIT-u rocznego specjaliście jest także to, że poinformuje on nas o tym jakie stosuje się ulgi i odliczenia od podatku dochodowego, o których sami po prostu możemy nie wiedzieć z powodu braku wiedzy w owym zakresie. Doświadczenie rzetelnego księgowego zmniejsza prawdopodobieństwo składania ewentualnych korekt. Po wyliczeniach księgowy sporządzi stosowny druk, który należy osobiście w ściśle określonym terminie dostarczyć do Urzędu Skarbowego, do którego przynależymy. Coraz popularniejsze staje się obecnie wyręczanie klientów i wysyłanie drogą elektroniczną przygotowanego dokumentu fiskusowi, co w dzisiejszych czasach staje się bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dzięki rozliczeniu PIT-u za pośrednictwem kompetentnego księgowego możemy być spokojni o złożone zeznanie, a szansa, że usatysfakcjonowany jakością świadczonych usług klient wróci za rok – jest duże.